Regulacja stanu prawnego kilkudziesięciu odcinków dróg ma być efektem prowadzonych na zlecenie samorządu prac na terenie gminy Korzenna. Ich celem jest uporządkowanie własności gruntów, co pozwoli na planowanie inwestycji drogowych oraz ubieganie się o zewnętrzne dofinansowania.

Na mocy umowy podpisanej z wyłonionymi w przetargu wykonawcami realizacja prac powinna się zakończyć w grudniu 2025 roku. Zlecenie obejmuje opracowanie dokumentacji niezbędnej do regulacji stanu prawnego około 40 odcinków dróg gminnych. Znajdują się one w Lipnicy Wielkiej, Mogilnie, Jasiennej, Łęce, Wojnarowej, Koniuszowej, Siedlcach, Słowikowej, Miłkowej, Łyczanej, Niecwi, Posadowej Mogilskiej oraz Korzennej. Wartość zamówienia wynosi ponad 183  tys. zł.

Co to znaczy?

Nieuregulowany stan prawny drogi oznacza, że nie wiadomo dokładnie, którędy przebiega i na jakim gruncie się znajduje. W praktyce może to oznaczać brak możliwości przeprowadzenia remontu czy modernizacji drogi. Powodem może być zbyt wąski pas drogowy lub brak dostępu do niej. Dodatkowo, gmina nie może wtedy ubiegać się o dofinansowanie na realizację inwestycji.

Duża skala

Problem dotyczy zdecydowanej większości dróg w gminie Korzenna. Prace regulacyjne prowadzi się od lat, ale pochłaniają one dużo czasu. W zeszłym roku objęto nimi odcinki o łącznej długości 15 km,. W tym roku zlecenie ma podobny zakres.

Albo wojewoda albo wójt

Regulacja stanu prawnego dróg odbywa się na dwa sposoby. W przypadku dróg, których właściciele gruntów sami występują o uregulowanie, gmina przejmuje działki na podstawie decyzji wójta, który uzyskuje na to zgodę Rady Gminy. W pozostałych sytuacjach wniosek trafia do wojewody, który zatwierdza podziały. Decyzja ta umożliwia założenie ksiąg wieczystych.

Rzadkie odwołania

W przypadku decyzji wojewody zdarzają się odwołania, ale nie jest to częste zjawisko. Natomiast decyzje wydawane przez wójta nie są zazwyczaj kwestionowane. Wynika to stąd, że z reguły wójt działa na wniosek mieszkańców, którzy sami są zainteresowani uregulowaniem stanu prawnego drogi.

Efektem prac będzie uporządkowanie stanu prawnego kilkudziesięciu odcinków dróg. To nie tylko umożliwi ich modernizację, ale również otworzy możliwość aplikowania o środki zewnętrzne na przyszłe inwestycje drogowe.

Problem ogólnopolski

Problem nieuregulowanego stanu dróg jest powszechny w całym kraju. Szczególnie często występuje on w gminach wiejskich i podgórskich. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. W wielu przypadkach decydują historyczne zaszłości, których efektem jest brak dokumentów własności dróg. Taka sytuacja dotyczy zwłaszcza terenów byłych zaborów.