Uczniowie szkoły mogą korzystać bezpłatnej nauki gry na takich instrumentach jak flet, klarnet, saksofon, trąbka, skrzypce, altówka, wiolonczela, fortepian, akordeon, gitara i perkusja. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani muzycy, mający w swoim dorobku m.in. sukcesy uczniów na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.

Nauczanie prowadzone jest w dwóch cyklach. Kandydaci w wieku 6-9 lat kształceni są w cyklu sześcioletnim, zaś kandydaci w wieku 10-16 lat w cyklu czteroletnim.

Obok nauki gry na instrumencie nauka obejmuje także zajęcia z teorii muzyki, a także zajęcia chóru, orkiestry i zespołów instrumentalnych.

Szkoła muzyczna I stopnia w Korzennej utworzona z inicjatywy wójta Leszka Skowrona w roku 2013obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. W dotychczasowej swojej działalności wykształciła wielu absolwentów, którzy kontynuują muzyczną edukację w szkołach muzycznych II stopnia. Uczniowe szkoły rywalizują z innymi młodymi muzykami w konkursach, a także występują podczas wielu wydarzeń zarówno na terenie gminy, jak i poza jej granicami. Wielu z nich wchodzi w skład lokalnych zespołów wokalno-instrumentalnych, zespołów regionalnych, chórów czy orkiestr, wydatnie przyczyniając się do podnoszenia ich poziomu artystycznego.

Nabór na nowy rok szkolny prowadzony będzie do 2 czerwca. Przesłuchania zgłoszonych kandydatów zaplanowano na 5 i 6 czerwca.