Zespół Regionalny Lipniczanie zajął drugie miejsce w kategorii zespołów tanecznych autentycznych podczas tegorocznego Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi, odbywającego się w Dąbrowie Górniczej. W czterech kategoriach artystycznych rywalizowało kilkadziesiąt zespołów.

Festiwal, który swoją historią sięga 2008 roku, jest w zamyśle organizatorów formą „kultywowania tradycji, propagowania bogactwa kultury ludowej oraz przybliżania piękna i różnorodności folkloru innych regionów Polski”. Ma charakter konkursu, w którym rywalizują amatorskie grupy folklorystyczne. Jak czytamy na stronie organizatora „(…) występy oceniają specjaliści w dziedzinie etnomuzykologii i etnochoreografii z CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Jest to działająca od 1970 roku organizacja, będąca członkiem UNESCO”.

Laureaci każdej z kategorii otrzymują nagrody pieniężne, a na najlepszy zespół festiwalu czeka Grand Prix Festiwalu. W tym roku zapracowali na nią ZR Owock z Jabłonki. Wśród laureatów znaleźli się także Lipniczanie, którzy zajęli drugie miejsce. W kategorii zespołów tanecznych autentycznych nagrodzono łącznie 9 zespołów, przyznając jedno pierwsze miejsce, trzy drugie miejsce, trzy trzecie miejsce oraz dwa wyróżnienia.