Kilkanaście litrów krwi oddano podczas Akcji Krwiodawstwa odbywającej się wczoraj (7 lutego) pod patronatem Wójta Gminy Korzenna Leszka Skowrona. W hali sportowo-widowiskowej w Korzennej rejestrowali się także potencjalni dawcy szpiku kostnego.

Akcja to inicjatywa uczniów i uczennic Zespołu Szkół Budowlanych w Nowym Sączu, którzy uczestnicząc w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, organizują projekt społeczny „Krew Wzywa Krew- Uratuj- Zostań Bohaterem”. W jego ramach promowane jest honorowe krwiodawstwo oraz zdobywanie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Poprzednie dwie akcje odbywały się w Nowym Sączu na Rynku. Tym razem z inicjatywy mieszkających na terenie gminy Korzenna uczennic Gabrieli Maciaszek i Karoliny Basty organizatorzy zwrócili się z propozycją współpracy do Gminy Korzenna. – Chętnie przystałem na tę propozycję, bo to niezwykle potrzebna akcja, której efekty ratują ludzkie zdrowie i życie – mówi wójt Leszek Skowron, który nie tylko objął akcję swoim patronatem, ale też był jednym z honorowych dawców. Wśród krwiodawców znaleźli się także zastępca wojta Krzysztof Ogorzałek, wiceprzewodniczący Rady Gminy Korzenna Jacek Fornagiel

W sumie do oddania krwi zakwalifikowano po wstępnych badaniach 28 osób, które oddały kilkanaście litrów krwi. Nie brakowało wśród nich debiutantów. W akcję włączyła się także jednostka OSP Korzenna Centrum oraz mamy uczennic sadeckiej „budowlanki”, pochodzących z naszej gminy, które dla honorowych dawców miało domowe wypieki.

W ramach akcji zarejestrowano również 14 potencjalnych dawców szpiku kostnego i zaprezentowano pokaz udzielania pomocy przedmedycznej. Z instruktażu przygotowanego przez strażaków skorzystały między innymi dzieci z oddziałów przedszkolnych.