W kolędowej rywalizacji bardzo dobrze spisały się nasze zespoły folklorystyczne. Z Będzina z wyróżnieniem wróciły „Janczowioki”, a z Jastrzębi „Lipniczanie” przywieźli dwie pierwsze nagrody oraz nagrodę główną.

„Janczowioki” uczestniczyły w 29. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, do którego zespół zakwalifikował się podczas eliminacji, odbywających się w Tuchowie. W finałowych zmaganiach, które miały miejsce się w ostatni weekend w Będzinie w kategorii zespołów folklorystycznych grupa z Janczowej otrzymała wyróżnienie.

Wysoka ocena umiejętności zespołu cieszy tym bardziej, że festiwal w Będzinie to najbardziej prestiżowa impreza w tej kategorii. Eliminacje odbywają się w blisko 40 polskich miastach, a także w Ukrainie, Białorusi i Litwie. Co roku uczestniczy w nich około 1600 solistów i grupa, a w finale prezentuje się zwykle około 140 wykonawców (2 tysiące osób). Wykonawców ocenia jury złożone z profesjonalistów, rekrutujących się z uczelni muzycznych z całego kraju.

Kolekcję nagród wzbogacili także „Lipniczanie”, którzy rywalizowali w 6. Regionalnym Przeglądzie Grup Kolędniczych o Diamentową Kobyłkę w Jastrzębi. Grupa dziecięca i grupa młodzieżowa zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach, zaś główną nagrodę otrzymał zespół złożony z dorosłych.