Blisko 540 tys. zł dofinansowania w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii otrzyma gmina Korzenna. Pieniądze pozwolą na wymianę opraw oświetlenie ulicznego na terenie całej gminy. – Dzięki temu będzie jaśniej, a oświetlenie ulic będzie tańsze –  podkreśla wójt Leszek Skowron.

Na terenie gminy jest około 350 opraw, z których większość to oprawy stare, wykorzystujące lampy rtęciowe. Nie dość, że dają one niewiele światła, to ich duża moc powoduje wysokie zużycie energii, skutkujące dużymi kosztami z tytułu opłat za prąd.

Nowe oprawy będą wymieniane po wyłonieniu firmy, która zrealizuje usługę. Energooszczędne oświetlenie LED będzie dużo bardziej efektywne i znacznie tańsze w eksploatacji. Dodatkowo nowoczesna technologia charakteryzuje się znacznie dłuższą żywotnością niż technologia dotychczasowa.

Ważnym motywem modernizacji oświetlania są względy ekonomiczne. Wprawdzie właścicielem oświetlania jest firma TAURON, ale to gmina ponosi koszty jego eksploatacji i zużycia energii. W tym roku cena energii po przeprowadzonym przetargu wzrosła o około 72% w stosunku do roku ubiegłego i ograniczenie poboru jest w tym kontekście szczególnie istotne. Z tego samego względu niezbędna jest duża rozwaga przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie oświetlenia ulicznego.

Obok względów ekonomicznych o modernizacji oświetlanie ulicznego w gminie przesadziły także względy związane z bezpieczeństwem użytkowników dróg i chodników. Jak wynika ze statystyk na lepiej oświetlonych drogach i chodnikach liczba wypadkowa i kolizji jest mniej więcej o jedną trzecią niższa niż to ma miejsce w przypadku dróg nieoświetlonych lub słabo oświetlonych. .

Całkowita wartość planowanej modernizacji oświetlenie ulicznego na terenie gminy szacowana jest na 670 tys. zł. Uzyskane dofinasowanie pokryje do 80 procent kosztów całkowitych, a pozostała kwota wyłożona zostanie z budżetu gminy.