Koncert muzyki Jana Karola Fydy – zapomnianego przez lata kompozytora ze Słowikowej – odbędzie się o godz. 17:00 w najbliższą niedzielę, 12 listopada, w Korzennej. W hali widowiskowo-sportowej w wykonaniu OR_KIESTRY usłyszymy utwory, które przeniosą nas w lata 20. i 30. XX wieku. Wstęp na koncert jest wolny.

O kompozytorze ze Słowikowej głośno było przed wojną, a austriackie media określały go mianem „Straussa Wschodu”. Potem słuch o nim zaginął na długie lata, ale w ubiegłym roku muzyk zyskał drugie życie. Na partytury jego utworów natknęła się przypadkowo podczas spotkania z wnukami kompozytora Justyna Zawiślanzałożycielka zespołu OR_KIESTRA, skrzypaczka i dyrygentka.

Materiał udostępniony przez rodzinę kompozytora okazał się na tyle interesujący, że na jego podstawie przygotowano kilka utworów, których repremierowe wykonane odbyło się w w kietniu br. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W projekt poświęcony autorowi m.in. Marsza Żałobnego skomponowanego na pogrzeb Józefa Piłsudskiego zaangażowała się także Polska Akademia Nauk.

W rozmowie z „Echem” o okolicznościach odkrycia twórczości „Straussa Wschodu” Justyna Zawiślan zadeklarowała, że jego muzykę chętnie zaprezentowałaby także krajanom kompozytora. Okazja ku temu nadarzyła się szybko. Dzięki współpracy z Gmina Korzenna i Centrum Kultury już za kilka dni w ramach projektu „Festiwal wierszem malowany” mieszkańcy będą się mogli przekonać, dlaczego przed wojną muzyka Jana Karola Fydy gromadziła w salach koncertowych rzesze melomanów. Artystycznych wrażeń powinno być pod dostatkiem. Jak informuje w zapowiedzi koncertu zespół OR_KIESTRA „(…) muzyka Jana Karola Fydy to zbiór tradycyjnych rytmów, inspirowanych muzyką wiedeńską i twórczością Straussa. W swoich kompozycjach Fyda wplatał też elementy muzyki ludowej, chóralnej, klasycznej i wojskowej. Dzięki temu jego twórczość ma emocjonalną głębię i odtwarza niepowtarzalny klimat lat 20. i 30. XX wieku”.

KoncertOR_KIESTRY poprzedzą zaplanowane na godz. 16:00 występy laureatów konkursu „Jesień z piosenką i poezją” organizowanego przez Centrum Kultury w Korzennej.