Nasze zespoły regionalne – Lipniczanie i Janczowioki – znalazły się wśród laureatów 42. edycji Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA. W odbywającym się w Podegrodziu wydarzeniu jurorzy oceniali 149 prezentacji.

Konkurs organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu jest najstarszym przeglądem w regionie. Od lat przyciąga dużą liczbę uczestników. Ma też największy zasięg. Obejmuje regiony: Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Górali Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Górali Babiogórskich, Kliszczaków, Zagórzan i Pogórzan.

Zespoły regionalne z czterech powiatów

W tym roku było nie inaczej. Rywalizacja odbywała się w różnych grupach wiekowych i w sześciu kategoriach. Uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli – reprezentowali cztery powiaty Małopolski: gorlicki, limanowski, nowosądecki i suski. A prezentacje oceniała Komisja Artystyczna w składzie: dr Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolog (przewodnicząca), Jadwiga Adamczyk – muzyk (MCK SOKÓŁ), dr Artur Czesak – językoznawca, Benedykt Kafel – etnograf.

Nagrody za muzykę

W konkursie muzyk ludowych w kategorii dorosłych wystąpiło 16 zespołów, a wśród nich znalzły się także Janczowioki. Obok nagrody głównej „Złotych Basów” przyznano 4 równorzędne I miejsca, 6 równorzędnych II miejsc i 5 równorzędnych III miejsc. Występ Janczowioków nagrodzono II miejscem.

W tej samej kategorii, ale w grupie młodzieżowej oceniano pięć zespołów. Dwa z nich otrzymały równorzędne I nagrody, a jednym z uhonorowanych w ten sposób był zespół Lipniczanie. Ponadto przyznano jedno III miejsce oraz dwa wyróżnienia (II nagrody nie przyznano).

Docenione walory wokalne

W konkursie grup śpiewaczych w kategorii dorosłych zaprezentowało się 29 wykonawców.  Lipniczanie znaleźli się w grupie 6 zdobywców równorzędnych III nagród. Ponadto przyznano nagrodę główną „Złotego Słowika” oraz 6 równorzędnych I miejsc i 8 równorzędnych II miejsc. Dla pozostałych uczestników były wyróżnienia i dyplomy.

W konkursie śpiewu solowego w grupie dorosłych rywalizowało 12 osób. Gabriela Sowa z Lipnicy Wielkiej została laureatką I miejsca wraz z dwiema innymi osobami. Poza tym cztery II miejsce, trzy III miejsce oraz dwa wyróżnienia. Głównej nagrody nie przyznano. W tej samej kategorii, lecz w grupie młodzieżowej Katarzyna Biskup z Lipnicy Wielkiej zajęła II miejsce wśród czterech uczestniczek. Z kolei w grupie dziecięcej Jakub Michalik z Lipnicy Wielkiej znalazł się w gronie trzech osoba nagrodzonych I miejscem. Ponadto przyznano dwa II miejsce i trzy III miejsca oraz wyróżnienie.

Nominacje dla innych

Nominacje do udziału w prestiżowych ogólnopolskich konkursów w Kazimierzu Dolnym i Bukowinie Tatrzańskiej otrzymali w tym roku zespoły i ich przedstawiciele z Grybowa, Szczereża, Mszalnicy Przyszowej, Podegrodzia i Piwnicznej-Zdroju.

W protokole z konkursu Komisja Artystyczna podkreśliła dobry, wysoki poziom prezentacji. Zaznaczyła również, że (…) podegrodzki konkurs rozwija się we właściwym kierunku i realizuje idee jego pomysłodawców (…).