W ciągu kilku miesięcy oczyszczalnia ścieków budowana w Łęce powinna być gotowa. Dotychczasowe postępy prac wskazują, że termin finalizacji prac z początkiem 2026 roku, ustalony w umowie z wykonawcą, będzie dotrzymany.

Inwestycja ruszyła w drugiej połowie ubiegłego roku. Plac budowy znajdujący się na komunalnej działce o powierzchni 0,385 ha przekazano wybranemu w przetargu wykonawcy. Zaraz potem na miejscu pojawiły się maszyny i rozpoczęto prace ziemne.

Szeroki zakres prac

Efektem robót ma być oczyszczalnia o przepustowości średniodobowej wynoszącej 350 m3. Inwestycja polega m.in. na budowie licznych obiektów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wśród budowanych obiektów są np. reaktor biologiczny, zbiornik buforowo – retencyjny,  budynek techniczny dla urządzeń technologicznych, dwa osadniki wtórne i wiata na kontener osadu odwodnionego oraz budynek socjalny. Dodatkowo wykonawca inwestycji ma wybudować zjazd z drogi powiatowej oraz placów i dróg wewnętrznych. Do jego obowiązków należy także dostawa urządzeń mechanicznego oczyszczania i odwadniania osadów.

Ostre normy

Oczyszczalnia ścieków musi spełniać obowiązujące w Polsce parametry techniczne. Oznacza to, że oczyszczone ścieki odprowadzone do środowiska muszą spełnić obowiązujące w kraju normy. Szczególe wskazówki w tej sprawie znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r.

Oczyszczalnia ścieków z dofinansowaniem

Oczyszczalnię zaprojektowano tak, by odbierała ścieki z południowo-zachodniej części gminy tj. z Łęki, Siedlec, Koniuszowej. Dlatego tez równolegle z tą inwestycją prowadzone są prace, których efektem będzie sieć kanalizacyjne na tym obszarze gminy.

Jak już informowaliśmy koszt budowy samej oczyszczalni wyniesie 14,3 mln zł. Jednakże gmina z własnego budżetu pokryje jedynie część kosztów. Na realizację inwestycji pozyskano bowiem  dofinansowanie w wysokości 10 mln zł.