Kontakt: adres:                          33-323 Lipnica Wielka 22, telefon:                        (0-18) 441-70-79 e-mail:                         lipnica_wielka@diecezja.tarnow.pl  

Msze święte: niedziela:       7:30, 10:00, 15:00 dni pow:         6:30, śr. 18:00

Odpust parafialny:   I niedziela lipca – Nawiedzenie NMP                                           20 października – św. Jana Kantego

 

 

Parafia charakteryzuje się bardzo pięknym zabytkowym kościołem ufundowanym przez Kazimierza Wielkiego w 1359 roku, wewnątrz na sklepieniu prezbiterium znajdują się późnorenesansowa polichromia z I poł. XVII wieku, ołtarze rokokowe i obrazy z XVII i XVIII wieku. Dumą parafian są piękne austriackie feretrony, które w procesjach noszone są przez wiernych w strojach ludowych. Kościół jest ciągle restaurowany. Do chwili obecnej wymieniono pokrycie dachu, wybudowano dzwonnicę, odnowiono wszystkie ołtarze, ławki oraz przebudowano chór. Nie zapomina się także o cmentarzu.

 

 

Życie duchowe parafii jest bardzo bogate – praktykowana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą ludzie sami sobie odprawiają, Droga krzyżowa – oprócz tego, że odprawiana jest w piątek, jest także odprawiana w niedzielę przed Mszą św.. Do tradycji przeszły już specjalne długie śpiewy przy Grobie Pańskim –  kilkadziesiąt zwrotek o męce Pana Jezusa i cierpieniach Matki Bożej. Inny zwyczaj to praktyka palm lipnickich, nazywanych tutaj wichami. Są one nieco mniejsze niż palmy w Lipnicy Murowanej, ale mają też po kilkanaście metrów wysokości.

 

 

Ks. Albin Samborski  – pochodzi z parafii pw. MB Królowej Polski w Tarnowie – Mościcach. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1977. Proboszczem w Lipnicy Wielkiej jest od 1989 r.