Bezpłatne porady i konsultacje prawne, psychologiczne i socjalne dotyczące przemocy domowej i problemów związanych z alkoholizmem można uzyskać w Punkcie Informacyjno- Konsultacyjnym, uruchomionym z początkiem stycznia br. przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Korzennej. Terminy można rezerwować telefonicznie, a korzystający z porad specjalistów mają zapewnioną dyskrecję. – Kalendarz konsultacji powoli się wypełnia, dlatego lepiej nie zwlekać i zgłaszać się od razu – mówi Maria Poręba, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Korzennej.

Punkt utworzono głównie z myślą o osobach, które zmagają się w swoim środowisku rodzinnym z przemocą nie tylko fizyczną, ale także psychiczną. Specjaliści pomogą zidentyfikować problem, zinterpretować budzące wątpliwości zachowania członków rodziny, a także wskazać możliwości rozwiązania sytuacji lub uniknięcia zagrożenia.

W każdym tygodniu do dyspozycji jest prawnik, psycholog i pracownik socjalny. Termin spotkania warto ustalić wcześniej telefonicznie, nie odkładając wizyty na później. – Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym większa jest szansa na jego rozwiązania – podkreśla Maria Poręba.

Na utworzenie punktu zdecydowano się w związku z docierającymi do OPS sygnałami o relatywnie dużym zainteresowaniu tego typu wsparciem. Zjawisko przemocy w rodzinie zauważali także pracownicy socjalni w związku z wykonywaniem codziennych zawodowych obowiązków. Do OPS kierowano także pytania o możliwość uzyskania specjalistycznych porad.

Punkt działa w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Korzennej, I piętro, pokój 107:

  • poradnictwo socjalne – wtorek 8:00 – 10:00
  • poradnictwo psychologiczne – środa, piątek 15:30 – 18:30 (po umówieniu terminu)
  • poradnictwo prawne – czwartek 8:00 – 12:30 (po umówieniu terminu).

Informacje w tej sprawie można uzyskać także telefonicznie:

kierownik  OPS (18) 440 66 26) pracownicy socjalni(18) 440 66 24, (18) 440 66 28, (18) 440 66 43, 512 134 807