Ponad 100 wniosków o pomoc w ramach programu osłonowego dla mieszkańców naszej gminy poszkodowanych wskutek gradobicia trafiło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Korzennej. Decyzje o udzieleniu wsparcia i jego wysokości zostaną wydane po analizie dokumentów.

Zgodnie z programem uchwalonym w kwietniu br. przez Radę Gminy Korzenna poprzedniej kadencji o uzyskanie rekompensaty mogą ubiegać się właściciele gospodarstw poszkodowanych wskutek gradobicia, do którego doszło 19 lipca i 2 sierpnia ub. r. W budżecie gminy Korzenna przeznaczono na te cel 150 tys. zł. Wysokość indywidualnego wsparcia w formie jednorazowego zasiłku celowego uzależniona będzie od wysokości oszacowanych wcześniej szkód oraz ogólnej skali potrzeb.

Wszystkie wniosku są teraz sprawdzane pod kątem ich poprawności. Potem podjęte zostaną decyzje o wysokości pomocy, o których wszyscy zainteresowani zostaną powiadomieni. Realizacja programu powinna nastąpić do 30 lipca br.

Na uchwalenie programu osłonowego zdecydowano się w związku z tym, że nie wszyscy poszkodowani mogli liczyć na wsparcie w formie odszkodowania przyznawanego np. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Część rolników nie otrzymała żadnego wsparcia i miała problemy ze sfinansowaniem kolejnego zasiewu.