Najprawdopodobniej już wkrótce jednostka OSP Lipnica Wielka poprawi swoje możliwości bojowe. Do odebrania czeka na nią w Austrii ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy. Jego koszty w całości pokryje dotacja z budżetu gminy. – Po świętach zaproponuję Radzie Gminy Korzenna przyjęcie uchwały w tej sprawie – mówi Leszek Skowron, Wójt Gminy Korzenna.

Widoczny na zdjęciach samochód, z którego korzystała dotąd jednostka strażacka z gminy, znajdującej się w pobliżu Wiednia, ma 25 lat, ale zaledwie 17 tys. km przebiegu. Jarosław Babiec, naczelnik OSP Lipnica Wielka, ogląda pojazd osobiście i ocenia, że jest on w bardzo dobrym stanie.

Samochód marki mercedes dysponuje zbiornikiem wodnym o pojemności 4000 litrów tj. o 1200 litrów większym niż samochód służący jednostce obecnie. Ponadto ma m.in. wspomaganie kierownicy (obecny samochód go nie posiada), napęd terenowy, dwa szybkie natarcia, wyciągarki. Moc silnika wynosząca 280 KM jest o 110 KM wyższa od mocy obecnego samochodu, co w terenie górskim ma istotne znaczenie.

Pojazd kosztować będzie około 250 tys. zł. Pieniądze na ten cel w całości pokryje budżet gminy. Po stronie jednostki będą jedynie koszty uzyskania niezbędnych certyfikatów i transport samochodu do Polski.