- Samorząd
- Urząd Gminy
- Podział organizacyjny
- Biuro Obsługi Klienta
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza
- Spis telefonów UG
- Ogłoszenia
- Zamówienia publiczne
- Sołectwa
- Plany inwestycyjne
- Nagrody i certyfikaty
- Strategia rozwoju
- Załatw sprawę
- Referat Finansowo - Budżetowy
- Decyzja ustalająca podatek leśny
- Decyzja ustalająca podatek od nieruchomości
- Decyzja ustalająca podatek rolny
- Podatek leśny osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, jednostek organizacyjnych agencji własno
- Podatek od nieruchomości osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, jednostek organizacyjnych age
- Podatek od środków transportu
- Podatek rolny osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, jednostek organizacyjnych agencji własno
- Wydanie zaświadczenia o stanie majątkowym
- Podatki i opłaty
- Referat Inwestycji i Zamówień Publicznych
- Referat Organizacyjny
- Ewidencja działalności gospodarczej - nowy wpis, zmiana, zawieszenie, wykreślenie.
- Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
- Wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
- Zgłoszenie o wykreślenie wpisu z ewidencji działalności gospodarcze
- Zgłoszenie zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
- Referat Oświaty
- Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska
- Urząd Stanu Cywilnego
- Odtworzenie aktu stanu cywilnego
- Skrócenie terminu oczekiwania na ślub
- Sporządzenie aktu urodzenia dziecka
- Sporządzenie aktu zgonu
- Sprostowanie i uzupełnienie treści aktu stanu cywilnego
- Uznanie dziecka
- Wniosek o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych
- Wpisanie do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu sporządzonego za granicą
- Wydanie nowego dowodu osobistego
- Wydanie odpisu z aktu stanu cywilnego
- Wymeldowanie z pobytu stałego decyzją administracyjną
- Wymeldowanie z pobytu stałego, czasowego lub za granicę
- Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy
- Zawarcie małżeństwa cywilnego
- Zawarcie małżeństwa konkordatowego ze skutkami cywilnymi
- Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą
- Zmiana imion lub nazwisk
- Referat Finansowo - Budżetowy
- Plan zagospodarowania
- Projekty współfinansowane
- Urząd Gminy
- Turystyka
- Kultura
- Edukacja
- Sport
Sołectwo Koniuszowa
Dane kontaktowe:
Sołtys: Zbigniew Sobczyk
Koniuszowa 12
33-326 Mogilno
tel. (018) 440-55-82
Statut sołectwa: zobacz
Mapa sołectwa: zobacz
Historia sołectwa Koniuszowa
Wieś w Gminie Korzenna, powiecie nowosądeckim, licząca ponad 1000 mieszkańców. Wieś powstała we wczesnym średniowieczu. Na przełomie XIII i XIV wieku należała do Pieniążków herbu Odrowąż z Krużlowej. W roku 1342 przypadła w udziale , wraz z Krużlową , Starą Wsią, Posadową, Mogilnem i Łęką - Prokopowi Pieniążkowi. Wchodziła w skład Parafii p.w. św. Marcina Biskupa w Mogilnie i od XIV wieku do roku 1772 wieś należała do powiatu sądeckiego.
Jan Długosz w „ Liber Beneficiorum „ /1470-80/ wzmiankuje ,że wieś należy do parafii p.w. sw. Marcina Biskupa w Mogilnie. Właścicielem wsi i folwarku był Prokop Pieniążek z Krużlowej herbu Odrowąż. W tym czasie w Koniuszowej były łany kmiece, role zagrodników, karczmy oraz folwark Dziesięcinę snopową i konopną z łanów kmiecych, zagród oraz karczm oddawano biskupom krakowskim /wartość 5 grzywien/, a dziesięcinę z folwarku – plebanowi w Mogilnie /wartości 36 groszy/. Od początku istnienia /przed 1342 rokiem/ wieś należała do Parafii p.w. 11 Tysięcy Dziewic w Korzennej.
W roku 1493 Mikołaj Pieniążek z Krużlowej zamienia się z Zygmuntem Rożenem herbu Gryf z Jastrzębiej sowimi częściami wiosek: Posadowa, Mogilno i Koniuszowa , na wieś Jastrzębia. Jednak Koniuszowa i połowa Mogilna, której współwłaścicielem był brat Mikołaja – Jan, była zastawiona u Adama z Trzecierza . Mikołaj miał je wykupić. Tak się stało, gdyż w roku 1498 jedynym właścicielem części wsi: Koniuszowa, Mogilno i Posadowa był wspomniany Zygmunt Rożen, a w roku 1514 jego syn Andrzej. Druga część Koniuszowej należała nadal do Adama Trzecieskiego, gdyż w roku 1513 wzmiankowany był jako jej właściciel Andrzej Trzecieski / późniejszy działacz reformacji / - student Akademii Krakowskiej. W roku 1530 i 1536 we wsi był 1 łan kmiecy z dwoma kmieciami.
Rejestr dóbr ziemskich z lat 1578-81 podaje, że wieś należy już do Zygmunta Rożena herbu Gryf. We wsi dwór folwark szlachecki, 6 kmieci na półłankach /ok.12 -13 ha każdy /, 5 zagrodników z rolą i 1 komornik z bydłem.
Rejestr poborowy woj. Krakowskiego z roku 1629 podaje, że wieś należała już do brata Zygmunta – Piotra Rożena, ale dzierżawił ją Jan Zięba , który był równocześnie rajcą sądeckim. W roku 1683 właścicielem wsi był Piotr Jan Rożen. We wsi było 3 łany kmiece, 5 zagród z rolami , 1 komornik z bydłem, młyn i zapewne folwark.
W roku 1880 posiadłości dworskie należały do Romerów /Michała /, a wcześniej do Wyszkowskich. Obejmowały one 332 morgi gruntów ornych, 17 morgów łąk, 67 morgów pastwisk i 158 mórg lasów. Chłopi w tym czasie gospodarowali na 259 morgach gruntów ornych, 64 morgach łąk, 57 morgach pastwisk i 68 morgach lasów.
Obecnie wieś Koniuszowa liczy 1.160 mieszkańców, obejmuje obszar 603.84 ha co stanowi 5,6% ogólnej powierzchni gminy. Sołtysem wsi jest Pan Zbigniew SOBCZYK.