W Lipnicy Wielkiej świętowano dzisiaj Gminny Dzien Strażaka. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bo ledwie kilka dni wcześniej do jednostki OSP z tej miejscowości dotarł nowy, ciężki samochód bojowy i była dobra okazja, by oficjalnie przekazać kluczyki do pojazdu. Z rąk wójta Leszka Skowrona odebrał je naczelnik OSP Lipnica Wielka Jarosław Babiec.

Wszystkie jednostki z terenu naszej gminy zgromadziły się przy szkole w Lipnicy Wielkiej już kilkanaście minut po godz. 10, by w pochodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą OSP Mogilno przejść do kościoła parafialnego. Po mszy św. w intencji strażaków, którą odprawił ks. Damian Siciarzyy, strażacy ponownie przemaszerowali pod szkołę, a stamtąd samochodami pojechali do Muzycznego Dworu, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości.

 – Gdyby nie było Dnia Strażaka, to koniecznie należałoby go wymyślić, bo ludzie zrzeszeni i pracujący w jednostkach zasługują, by ich zauważyć w sposób szczególny. Druhny i druhowie z jednostek OSP działających na terenie naszej gminy, swoją codzienną gotowością do niesienia pomocy potrzebującym, przywracają wiarę w człowieka i jego zdolność do altruizmu i bezinteresowności – podkreślał w okolicznościowym przemówieniu wójt Leszek Skowron. Wyjątkową rolę druhen i druhów akcentowali także zaproszeni goście, wśród których byli m.in. wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, posłowie: Jan Duda i Patryk Wicher, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska, a także radni Rady Powiatu Nowosądeckiego i Rady Gminy Korzenna. Nie brakowało równie przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów szkół, sołtysek i sołtysów.

Tradycyjnie odznaczono wyróżniających się strażaków. Druha Rafała Semlę nagrodzono odznaką  „Strażak Wzorowy”, natomiast druhowie: Mariusz Bulanda, Sławomir Babiec, Franciszek Kruk, Wiesław Nowak i Tadeusz Turski otrzymali odznakę honorową „Zasłużony dla pożarnictwa Ziemi Sądeckiej”.

Na kolejny punkt programu – przekazanie kluczyków do nowego samochodu – najbardziej czekali członkowie jednostki OSP Lipnica Wielka. Wójt Leszek Skowron przekazał je naczelnikowi Jarosławowi Babcowi, który z kolei oddał je kierowcy. – Będziemy dbać o ten samochód – zapewniał naczelnik, a prezes OSP Lipnica Wielka Magdalena Bulanda dziękowała za sfinansowanie zakupu z budżetu gminy, zaznaczając, że wójt Leszek Skowron ma w tej sprawie szczególne zasługi. Po poświęceniu pojazdu przez ks. Janusza Mąkę, proboszcza parafii w Lipnicy Wielkiej, dopełniono formalności, przecinając wstęgę zawiązaną na samochodzie.

Gdy sztandary wyprowadzono, sceną zawładnęły dzieci z SP w Lipnicy Wielkiej, które przygotowały program specjalny ze strażackimi akcentami. Były piosenki, wiersze, a nawet rodzaj stand-upu, w trakcie którego publiczność dobrze się bawiła. Swoimi umiejętnościami popisali się także Mali Lipniczanie.

Słoneczna pogoda zachęcała do korzystania z piknikowych targajcie. Dzieci ruszyły na plac zabaw, a pozostali sprawdzili, co takiego przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Wielkiej. Wybór był na tyle szeroki, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza że – jak podkreślano – oferta była, że palce lizać.

Zobacza galerię zdjęć