Szkoła Podstawowa w Wojnarowej była jednym z ponad sześciu tysięcy miejsc, w których odbywała się 12.edycja akcji Narodowego Czytania. Uczennice i uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście oddali się lekturze powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda wybrał właśnie tę książkę, poświęconą Polsce okresu drugiej połowy XIX wieku. „Autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego (…) oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków + – czytamy na stronie prezydent.pl.

W Wojnarowej interpretację dzieła Orzeszkowej przedstawili uczennice i uczniowie: Paulina Sroka, Barbara Jamróz, Franciszek Gruca, a także nauczycielki: Kinga Miczołek i Agata Ligęza-Chyc oraz zaproszeni goście: wójt Leszek Skowron i Małgorzata Tomasiak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Korzennej. O scenografię, nawiązującą do krajobrazów opisywanych przez autorkę „Nad Niemnem” zadbała Agata Ligęza-Chyc.