To będzie weekend z wyjątkowymi ptakami. Podczas zaplanowanej od 8 do 10 grudnia 45. Okręgowej Wystawy Gołębi Pocztowych w hali widowiskowo-sportowej w Korzennej będzie można oglądać setki ptaków, które potrafią wracać do gołębnika z odległości kilkuset a nawet 2 tysięcy kilometrów.

To już kolejny raz, gdy hodowcy z całego regionu spotkają się w Korzennej. Z informacji uzyskanych od organizatorów wynika, że prezentowanych będzie około 250 gołębi.

Na wystawie prezentowane będą gołębie różnych ras, należące do hodowców zrzeszonych w oddziałach Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych z okręgu Nowy Sącz. W piątek, 8 grudnia, ptaki będą przyjmowane na wystawę, zaś w sobotę od godz. 10:00 do 18:00 będzie można zwiedzać wystawę. Oglądanie gołębi pocztowych będzie także możliwe w niedzielę, 10 grudnia, od godz. 8:00 do 14:00. Potem będzie jeszcze prezentacja gołębi, biorących udział w aukcji, a także wręczenie nagród we współzawodnictwie lotowym. Zakończenie wystawy planowane jest o godz. 16:00.

Dla osób nie zajmujących się hodowlą gołębi, które odwiedzą wystawę, odkryciem będzie zarówno wygląd ptaków, jak i informacje o ich szczególnych umiejętnościach. Gołębie pocztowe zasadniczo różnią się od gołębi spotykanych w parkach. Na wstawie prezentowane będą różne rasy, różniące się umaszczeniem i budową. Ich szczególne umiejętności związane z orientacją w terenie, pozwalającą bezbłędnie trafiać do gołębnika z miejsc oddalonych od niego o setki kilometrów powodują, że ceny najdroższych gołębi pocztowych sięgają nawet setek tysięcy złotych.

Korzenna jako miejsce wystawy została wybrana nieprzypadkowo. Na terenie naszej gminy hodowanie gołębi pocztowych i udział w rywalizacji sportowej w lotach tych ptaków jest bardzo popularne. Liczba znajdujących się tutaj hodowli wynosi około 100.