Walki na szable, strzały z broni palnej, zbroja husarska, kolczugi i hełmy – to wszystko można było zobaczyć podczas lekcji historii w Szkole Podstawowej w Łęce. Wszystko za sprawą Agencji Widowisk „Arkona” z Torunia, która zaprezentowała uczniom klas 1 – 8 spektakl „Jak Sobieski pod Wiedniem wojował”.  

Efektowne widowisko odnosiło się do najważniejszych wydarzeń z okresu od II połowy XVI w. do końca w. XVII, czyli od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. Przedstawienie miało interaktywny charakter, zawierając scenki, w których udział brały również dzieci. W ramach tej wyjątkowej lekcji był również konkurs z nagrodami w postaci dukatów gdańskich tj. monet wybijanych w mennicy Jana III Sobieskiego.

W scenariuszu nie brakowało pokazów walk na szable, można było także przymierzyć repliki historycznych strojów oraz obejrzeć repliki przedmiotów codziennego użytku z okresu będącego przedmiotem spektaklu.

Zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza militaria: pełna zbroja husarska, kolczugi, hełmy, szable, broń palna (repliki). Szczególne wrażenie wywołał wystrzał z broni czarno prochowej – repliki pistoletu skałkowego z XVII w., którym zakończono spektakl. – Zaprezentowane przez Agencję widowisko było okazją do bliższego zetknięcia się z historią znaną uczniom dotychczas tylko z podręczników – pobudziło wyobraźnię i poszerzyło historyczne horyzonty młodych odbiorców, a dla nauczycieli historii okazało się wsparciem w realizacji programu nauczania – podkreślają nauczyciele szkoły w Łęce.