Lipniczanie otrzymali wyróżnienie podczas 16. Małopolskiego Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Pogórzańskie Gody. W odbywającym się w Łużnej wydarzeniu wzięło udział 11 zespołów i grup regionalnych z sześciu powiatów województwa małopolskiego.
W rywalizacji zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej uczestniczyły zespoły z powiatu brzeskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, suskiego, tatrzańskiego i gorlickiego.
Dwie kategorie
Prezentacje oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Urszula Gieroń (etnograf), Michalina Wojtas (choreograf), Aleksander Smaga (muzyk)- MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Jan Zdziarski (instruktor teatralny, Wiceprezes TKT w Warszawie) oraz prof. Stanisław Węglarz (etnolog) – przewodniczący. Osobno rywalizowały zespoły regionalne i grupy regionalne.
Lipniczanie wyróżnieni
W pierwszej z tych kategorii wystąpił także Zespół Regionalny Lipniczanie. Na scenie zaprezentował widowisko OBIGROWKA U SWATOWSKIEGO, pokazujące fragment wesela dotyczący sprzedania swatowskiemu różdżki weselnej. Komisja Artystyczna nagrodziła ten występ wyróżnieniem i nagrodą finansową w wysokości 1000 zł. W ten sam sposób doceniono jeszcze dwa inne zespoły. Nagroda główna, Złota Różdżka, powędrowała do zespołu z Mszany Dolnej. Z kolei Srebrną Różdżkę otrzymał zespół z Brzeska, zaś Brązową Różdżką uhonorowano zespół z Bilska. Ostatecznie na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej zakwalifikowano natomiast zespoły z Mszany Górnej, Brzeska, Bilska i Łącka.
Wysoki poziom
Jak podkreślają organizatorzy konkurs ma na celu ochronę najcenniejszych wartości kultury ludowej. Wyrażają się one w obrzędach, zwyczajach, muzyce, śpiewie, tańcu i gwarze. W protokole z konkursu Komisja Artystyczna podkreśliła wysoki poziom merytoryczny i artystyczny programów. „Warto kontynuować to ciekawe i ważne wydarzenie kulturalne, aby te skarby niematerialnego dziedzictwa chronić i przekazywać kolejnym pokoleniom” – napisano.