44 uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Korzenna rywalizowali w XI edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł  „Mistrza Ortografii”. Z konkursu, który odbył się w SP w Lipnicy Wielkiej, najbardziej zadowoleni mogą być reprezentantki i reprezentanci szkól z Janczowej, Lipnicy Wielkiej i Korzennej, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach wiekowych.

Rywalizowano osobno w trzech kategoriach utworzonych dla klas 2-3, 4-6 i 7-8. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością ortografii i interpunkcji, pisząc przygotowane na konkurs dyktanda. O wysokim stopniu trudności konkursowego zadania przekonują już takie oto krótkie fragmenty dyktand: „Młodziutka, nieco rozhisteryzowana hipochondryczka, w krąg roztacza czar pół kobiety, pół syreny” . „Spowity jest w powłóczystą jaskrawoczerwoną szatę w czarne i żółte esy – floresy.” „Salwy niepohamowanego śmiechu”. „Przebrał się on za hinduskiego maharadżę”.

Na pochwałę zasługuje bardzo dobre przygotowanie wszystkich uczniów, zaprezentowali oni naprawdę imponujący poziom umiejętności ortograficznych. Rywalizacja była tak zacięta, że w niektórych kategoriach dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzców – komentowali organizatorzy.

W najmłodszej kategorii najlepiej wypadła szkoła SP w Janczowej, której dwie reprezentantki stanęły na podium. W kategorii klas 4-6 zwycięstwo przypadło uczennicy SP w Lipnicy Wielkiej, zaś najstarsza kategorię zdominowali uczniowie SP w Korzennej, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca.

Tym, którzy z ortograficznymi meandrami języka polskiego poradzili sobie najlepiej, dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów wręczyli wójt Leszek Skowron i dyrektor szkoły Marcin Wojnarowski.

Wyniki

Kategoria klasy 2 – 3

I miejsce – Emilia Stawiarska SP Janczowa

II miejsce – Maja Majewska SP Wojnarowa

III miejsce – Zofia Małek SP Janczowa

Kategoria klasy 4 – 6

I miejsce – Zuzanna Durałek SP Lipnica Wielka

II miejsce – Otylia Sułowicz SP Mogilno

III miejsce – Jakub Ostręga SP Łęka

Kategoria klasy 7 – 8

I miejsce – Jakub Mokrzycki SP Korzenna

II miejsce – Maciej Nowak SP Korzenna

III miejsce – Aleksandra Sarota SP Miłkowa